Brežina je amatérsky bertotovský spevácky súbor, ktorý vznikol v Bertotovciach vo februári 2003 z aktivity Jána Jureka a Pavla Janošíka. Rozhodnutie založiť tento súbor vznikalo postupne a vo februári došlo k jeho naplneniu. Pri jeho zrode stálo 11 mužov, ktorých spojila láska k spevu a k ľudovej piesni.
V nasledujúcich troch mesiacoch súbor usilovne skúšal a pripravoval sa na svoje prvé oficiálne vystúpenie, ktoré prišlo na sviatok Dňa matiek 2003. Dovtedy však museli byť ušité kroje pre 11 mužov, ktoré šili a vyšívali bertotovské krajčírky. Vtedy sa Brežina poprvýkrát predstavila pred vlastným bertotovským publikom. Súbor zaspieval vo dvoch vstupoch 4 piesne, ktoré boli sprevádzané klávesovým nástrojom.
Prišli ďalšie úspešné vystúpenia: otváranie letnej sezóny v Lipovciach, stavanie májov v Bertotovciach a kultúrna akcia v Hendrichovciach.
Medzitým sa v Brežine objavil aj akordeonista, ktorý začal Brežinu doprevádzať akordeónom, takže súbor a ich vystúpenia tým získali "ľudovejšiu" príchuť.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Bertotovce si postupne zvykli na to, že majú vo svojej obci tento súbor. Chlapom po prvých vystúpeniach pomaličky vzrástalo sebavedomie a svedomite skúšali a trénovali ďalšie piesne. Až kým neprišlo jesenné pozvanie na regionálnu súťaž "Krása života 2003" v Sabinove. Na tejto prehliadke v konkurencii viacerých dlhoročných súborov získala Brežina skvelé druhé miesto.
9. mája 2004 súťažila Brežina v Kendiciach na prehliadke "V Kendzicoch vešelo" a domov si priniesla diplom za 3. miesto.
19. októbra 2004 Brežina znova zavítala do Sabinova na "Krásu života 2004". V silne nabitom programe a v konkurenčne najťažšom vystúpení zdolala svojich najväčších súperov a získala prvenstvo. Bolo to úžasné ocenenie a zadosťučinenie za mesiace usilovného cvičenia.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Po týchto úspechoch sa Brežina sústredila na svoj ďalší cieľ - nahrávanie vlastného CD. Od januára do apríla 2005 trénovala a 9. apríla 2005 prebehlo samotné nahrávanie v nahrávacom štúdiu Hardy v Malom Šariši. Nahrávanie sa podarilo za jeden deň a CD bolo na svete. Obsahuje 12 piesní v dvoch verziách (akordeónovej a klávesovej) a jednu bonusovú pieseň bez sprievodného nástroja. Spolu sa na CD nachádza 25 piesní. Krst CD sa konal X. apríla 2005 v Bertotovciach. Poctivou slovenskou slivovicou ho pokrstil domáci podnikateľ Ján Marinica.
Toto CD sa stalo ďalším malým úspechom Brežiny a určite je a bude veľmi peknou pamiatkou na snahu 11 bertotovských spevákov.
 
 
 
 
 
 
 
 
  Viac sa dozviete na stránke www.subor-brezina.sk.
 
 
naspäť